Fwd: Standerhejsning Røse Kajakklub

Sendt fra min iPhone
Start på videresendt besked:
> Fra: Torben Hassel <torbenhassel@yahoo.dk> > Dato: 25. marts 2018 kl. 10.23.14 CEST > Til: “redaktionen@taarnbybladet.dk” <redaktionen@taarnbybladet.dk> > Emne: Standerhejsning Røse Kajakklub > > Lørdag den 24. marts afholdt Røse Kajakklub standerhejsning, den 89 tyvende sæson. > Formand for Røse Torben Hassel overrakte damepokal for flest roede km. 2017 til Charlotte Boesen. > Formanden ser frem til en begivenhedsrig kajaksæson for klubben. Klubinstruktørerne skal på et teoretisk og praktisk kursus i Kalundborg for Dansk Kano og Kajak Forbund. > Årets nybegynderhold begynder i maj. Der er endnu plads til få nye medlemmer. > Røse Kajakklub vil tilmelde sig Tv / Lorry projekt: “Er du med i et fantastisk fællesskab – > så meld din forening”. Klubben deltager også i arrangementet “Vild med vand, Havnens dag” lørdag den 9. juni i Kastrup Lystbådehavn. > Klubmedlemmerne kan se frem til kajaktur til Middelfart og ikke mindst en længere fællestur til Lychen i Tyskland. > Næstformand Birgit Sivertsen hejste klubbens flag. Formanden bad medlemmerne slutte med et Røse – hurra. > Herefter var der kaffe, knastelak og lotteri i det hyggelige klubhus. > > Vh. > Torben Hassel > formand > Røse Kajakklub > Tak til fotograf Kurt og Tårnby Bladet. > > Sendt fra min iPad